۱۲ آبان، ۱۳۹۲

گفتگوی رادیو پیام کانادا با اینا شوچنکو یکی‌ از مؤسسین گروه فِمن


رزا: این مصاحبه جدید به زبان انگلیسی است.
تقاطع: نمایش مستندی درباره‌ی گروه اوکراینی “فِمِن” که به خاطر اعتراضات برهنه‌شان به شهرتی جهانی دست پیدا کرده‌اند، فاش می‌سازد که مغز متفکر و فرد پشت پرده‌ی این گروه یک مرد است که زنان عضو آن را «فاحشه» صدا می‌کند.
این مستند با عنوان «اوکراین یک فاحشه‌خانه نیست» که توسط کیتی گرین، کارگردان ۲۸ ساله‌ی استرالیایی ساخته شده، روز پنج‌شنبه (۵ سپتامبر-۱۴ شهریور) در فستیوال فیلم ونیز برای نخستین بار اکران شد. خانم گرین، نزدیک به یک سال را با اعضای گروه فِمِن در شهر کیف همراه بوده و توانسته در این مستند به زوایای تاریکی از زندگی روزمره این زنان و نیز مناسبات آن‌ها با ویکتور سویاتسکی، پدر معنوی گروه فِمِن، نور بتاباند. با این وجود، اینا شوچنکو، رهبر گروه فمن، می‌گوید که از زمانی که ساخت این فیلم آغاز شد، اعضای گروه راه‌شان را از سویاتسکی جدا کرده‌اند. او هم‌چنین تاکید می‌کند که سویاتسکی، موسس فمن نبود بلکه بعد از تاسیس فمن توسط دختران دانشجو در سال ۲۰۰۸ و رشد جنبش اعتراضی برهنه‌ی آن، او به عنوان یک عنصر مسلط در گروه ظاهر می‌شود.
سویاتسکی که از او اطلاعات کمی موجود است، در رسانه‌ها به عنوان یک دانشمند علوم سیاسی، فعال فمینیست، و مشاور سیاسی شناخته می‌شود.
در ماه جولای، مهاجمان ناشناس، وی را در نزدیکی دفتر گروه فِمِن، به شکل وحشیانه‌ای مورد ضرب‌وشتم قرار دادند به طوری‌که فک او شکست و چندین دندان او نیز فرو ریخت.
در آن زمان، دفتر مرکزی گروه که به فرانسه منتقل شده، این حمله را به نیروهای امنیتی اوکراین نسبت داد تا فمن را از برگزاری یک اعتراض برنامه‌ریزی‌شده در کیف منصرف کند. 
حال، «اوکراین یک فاحشه‌خانه نیست» تصویر تاریکی از سویاتسکی نمایش می‌دهد.
کارگردان استرالیایی، در این مستند، ضمن اذعان به قدرت سازماندهی سویاتسکی، خاطرنشان می‌کند که او به شکل بی‌رحمانه‌ای بر زنان فمن سیطره دارد؛ آن‌ها را تحقیر می‌کند و «فاحشه» صدا می‌زند.
سویاتسکی در بخشی از فیلم می‌گوید: «زنان ضعیف هستند. آن‌ها زود تسلیم می‌شوند. بی‌جرات و بی‌دقت هستند. این‌ها در کنار خیلی عوامل دیگر باعث می‌شود که نتوانند یک فعال سیاسی باشند
کیتی گرین، در فیلمش می‌گوید سویاتسکی، دختران جذاب را برای شرکت در تظاهرات برهنه، دست‌چین می‌کرد چرا که معتقد بود «دختران زیبا هستند که می‌توانند صفحات اول روزنامه‌ها را تسخیر کنند».
اینا شوکنچو در بخش دیگری از این مستند می‌گوید که گروه فمن، هیچ‌گاه سعی نکرد که تاثیر سویاتسکی بر خود را پنهان کند. او و سایر اعضا، داوطلبانه درباره‌ی این موضوع در فیلم سخن گفته‌اند. از جمله یکی از اعضا، رابطه‌ی دختران با سویاتسکی را به سندروم استکهلم تشبیه می‌کند. جایی که گروگان‌ها به گروگان‌گیر وابسته می‌شوند.
شوچنکو با بیان این‌که این مرد برای مدتی کنترل گروه را در دست داشته، می‌گوید که معتقد است که نقش سویاتسکی در موفقیت‌های گروه این بوده که اعضا را در مقابل رسوم مردسالارانه مقاوم کرده است.
او هم‌چنین ابراز امیدواری می‌کند که حضور ارعاب‌آمیز سویاتسکی در «اوکراین یک فاحشه‌خانه نیست»، و رها شدن پایانی اعضای گروه، به زنان در سراسر جهان کمک کند تا شأن و جایگاه خود را دوباره به دست آورند

مطالب مرتبط:
نمایش فیلم مستند «اوکراین فاحشه خانه نیست» ساخته فیلمساز استرالیایی، کیتی گرین، تماشاگران جشنواره لندن را شوک زده کرد؛ فیلمی که حقایق ناگفته و راز پنهان گروه «فمن» را برملا می‌کند: اینکه مغز متفکر و رهبر این گروه مردی بوده با رفتاری به شدت مردسالارانه که این دختران زیبای اوکراینی را به ازای دریافت پول به خدمت خود درآورده است.

Ukraine Is Not a Brothel - Official Trailer (Censored)

70th Venice Film Festival – Ukraina ne Bordel (Ukraine Is Not a Brothel)
Press conference and photocall of "Ukraina ne Bordel" ("Ukraine Is Not a Brothel") (Competition).

هیچ نظری موجود نیست: