۱۸ بهمن، ۱۳۹۴

بزرگ ترین تظاهرات اعتراضی مردم یونان به سیاست های اقتصادی دولت "چپگرای" این کشور

خبری که توسط اغلب وبسایتهای "چپگرا" حذف شده است!


تظاهرات گسترده مردمی در یونان به خشونت کشیده شد
آتن - ایرنا - بزرگ ترین تظاهرات اعتراضی مردم یونان به سیاست های اقتصادی دولت چپگرای این کشور در آتن به خشونت کشیده شد. به گزارش ایرنا از آتن، تظاهرات مردم یونان در اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت چپگرای این کشور و در مخالفت با سیاست ریاضت اقتصادی و به ویژه طرح اصلاحات در ساختار بیمه های تامین اجتماعی امروز (پنجشنبه) به خشونت و درگیری شدید بین نیروهای امنیتی و معترضان منجر شد.

 
تظاهرات که با حضور گسترده معترضان در آتن پایتخت یونان و دیگر شهرهای این کشور برپا شد و زنگ خطر را برای دولت چپگرای یونان به صدا در آورد، بزرگ ترین تظاهرات اعتراضی این کشور طی یک سال اخیر است. معترضان در مقابل پارلمان یونان واقع در مرکز شهر آتن با استفاده از بمب های دست ساز به نیروهای امنیتی حمله کردند و نیروهای امیتی نیز با استفاده از گاز اشک آور و باتوم به متفرق سازی آن ها پرداختند. استفاده گاز اشک آور به حدی بود که تنفس شهروندان و معترضین با اختلال روبرو شد و چندین نفر نیز زخمی و دستگیر و تعدادی از خودروهای پارک شده در محل و تعدادی از مغازه ها به آتش کشیده شدند. پلیس شهر آتن با انتشار بیانیه ای از مردم خواست که از رفت و آمد در سطح شهر تا اطلاع بعدی خودداری کنند. این تظاهرات به دعوت اتحادیه سراسری کارگری 'یسه'، اتحادیه سراسری کارمندان' اد ادی'، اتحادیه سراسری کارگران مبارز 'پامه'، اتحادیه سراسری کشتیرانی یونان 'ان پی'، اتحادیه سراسری اساتید و معلمان 'المه' و به نشانه مخالفت با طرح اصلاحات در ساختار بیمه های تامین اجتماعی صورت گرفته و کارکنان ادارات دولتی، بخش خصوصی، بانک ها و کسبه از صبح امروز دست از کار کشیده و اعتصاب کرده اند.
معترضان به سیاست های ریاضتی اقتصادی دولت یونان چند ساعت پیش با تجمع در میادین اصلی شهر آتن و با سردادن شعارهایی بر علیه دولت چپگرای 'سی ریزا' و نظام سرمایه داری از دولت خواستند که طرح اصلاحات در بیمه های تامین اجتماعی را پس بگیرد. معترضان با سر دادن شعارهایی همچون 'دست از سر اقشار کم در آمد بردارید'، 'فقر سراسر جامعه را در بر گرفته به سیاست ریاضت اقتصادی خاتمه دهید'، 'بیمه و بازنشستگی شهروندان زحمتکش را فدای خواسته های نا معقول وام دهندگان خارجی نکنید' و 'دولت چپگرا بدتر از دولت های پیشین وابسته به نظام سرمایه داری بر مردم و اقشار کم درآمد فشار می آورد' خواستار باز پس گیری طرح اصلاحات در ساختار بیمه های تامین اجتماعی شدند.
به علت حضور انبوه معترضان در این تظاهرات گسترده، کلیه میسرهای منتهی به پارلمان یونان واقع در مرکز شهر آتن بسته شد.
پلیس شهر آتن نیروهای زیادی را برای حفظ نظم و امنیت در این تظاهرات به کار گرفته است. به گزارش رسانه های خبری یونان، این تظاهرات گسترده در اکثر شهرهای این کشور به ویژه در شهر 'تسالونیک' دومین شهر بزرگ و 'پاتراس' سومین شهر بزرگ یونان به نشانه مخالفت با سیاست های ریاضت اقتصادی دولت چپگرای این کشور برگزار شد. پزشکان، استادان، معلمان و کارکنان داروخانه ها، کارکنان کشتیرانی و بنادر، نیز به صورت گسترده در تظاهرات امروز حضور یافته اند. این تظاهرات سبب لغو شمار زیادی از پروازهای داخلی و خارجی و حرکت وسایل نقلیه عمومی شده است. دولت یونان به خواست وام دهندگان و اتحادیه اروپا، طرح قانونی اصلاحات در ساختار بیمه های اجتماعی را تهیه کرده است و در نظر دارد که به زودی آن را به پارلمان برای تصویب ارائه کند. بر اساس این طرح حقوق بازنشستگان کاهش، سن بازنشستگی افزایش و مالیات بر تولیدات و درآمد کشاورزان و مشاغل آزاد به طور گسترده ای افزایش خواهد یافت.
'الکسیس چیپراس' نخست وزیر یونان و حزب وی قبل از برگزاری انتخابات عمومی سال گذشته میلادی به مردم وعده داده بود که نه تنها حقوق بازنشستگان کاهش نخواهد یافت، بلکه حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان نیز افزایش خواهد یافت، مالیات ها نیز کاهش می یابد و سطح رفاه عمومی بیشتر می شود. در زمان ارسال این گزارش همچنان درگیری ها در مقابل و خیابان های اطراف پارلمان یونان بین معترضین و نیروهای امنیتی ادامه دارد.
یونان بر اثر اعتصاب گسترده به نشانه مخالفت با سیاست ریاضت اقتصادی دولت و به خصوص طرح اصلاحات در ساختار بیمه‌های تامین اجتماعی بار دیگر فلج و تمام ادارات دولتی و بخش‌های خصوصی در این کشور تعطیل شدند. به گزارش ایرنا از آتن، به ابتکار اتحادیه سراسری کارگری «یسه»، اتحادیه سراسری کارمندان «اد ادی»، اتحادیه سراسری کارگران مبارز«پامه» ، اتحادیه سراسری کشتیرانی یونان «ان پی»، اتحادیه سراسری اساتید و معلمین«المه» پنجشنبه روز اعتصاب ملی در سراسر کشور به نشانه مخالفت با طرح اصلاحات در ساختار بیمه‌های تامین اجتماعی اعلام و تمام ادارات دولتی، بخش خصوصی ، بانکها و کسبه از صبح امروز اعتصاب و دست از کار کشیدند. اتحادیه سراسری کشتیرانی یونان «N» با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: همه کارکنان شرکت های کشتیرانی دولتی و خصوصی از امروز به مدت 48 ساعت به نشانه مخالفت با سیاست ریاضت اقتصادی دولت چپگرای یونان و بخصوص طرح انجام اصلاحات در ساختار بیمه های تامین اجتماعی، اعتصاب کرده و دست از کار می کشند. این بیانیه افزود: همه کشتی ها در بنادر کشور متوقف و هیج کشتی در این 2 روز حرکت نخواهند کرد. اتحادیه سراسری کشتیرانان یونان نیز در بیانیه ای برای دعوت به اعتصاب نوشت: حقوق و مزایای بازنشستگان طی پنج سال گذشته به خاطر سیاست های ریاضت اقتصادی، 45 درصد کاهش یافته و بازنشستگان دیگر قادر به تامین مخارج روزمره خود و خانواده هایشان نیستند. اتحادیه‌های دیگر نیز با انتقاد شدید از دولت یونان اعلام کردند که طرح اصلاحات در ساختار بیمه‌های تامین اجتماعی در واقع به افزایش سن بازنشستگی، کاهش حقوق و مزایای بازنشستگان و در نهایت باعث فقر اقشار کم درآمد و زحمتکش منجر خواهد شد و از دولت خواسته است این طرح را پس بگیرد. در همین حال تمامی کارکنان مراکز ارائه خدمات به شهروندان امروز به مدت 24 ساعت به نشانه مخالفت با طرح اصلاحات در ساختار بیمه های تامین اجتماعی، اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند. پزشکان، استادان، آموزگاران و داروخانه های سراسر کشور نیز از امروز به مدت 24 ساعت دست به اعتصاب سراسری زدند. بر اثر اعتصاب گسترده که یکی از بزرگترین اعتصابها طی چند سال گذشته بر علیه دولت چپگرای «سیریزا» معروفی شده است، تعداد زیادی از پروزارهای داخلی و خارجی لغو و خطوط حمل و نقل درون و برون شهر در ایستگاه های متوقف و کارکنان آنها دست از کار کشیدند. دولت یونان به خواست وام دهندگان و اتحادیه اروپا، طرح قانونی انجام اصلاحات در ساختار بیمه های اجتماعی را تهیه کرده است و در نظر دارد که بزودی آن را به پارلمان برای تصویب ارایه کند.
بر اساس این طرح حقوق بازنشستگان کاهش، سن بازنشستگی افزایش و مالیات بر تولیدات و درآمد کشاورزان و مشاغل آزاد بطور گسترده ای افزایش خواهد یافت. «الکسیس چیپراس» نخست وزیر یونان و حزب وی قبل از برگزاری انتخابات عمومی سال گذشته میلادی به مردم وعده داده بود که نه تنها حقوق بازنشستگان کاهش داده نخواهد شد، بلکه حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان افزایش خواهد یافت، مالیات های نیز کاهش می می یابد و رفاه عمومی را تامین و افزایش خواهند داد. در حال حاضر دولت چپگرای یونان تحت فشار اتحادیه اروپا و وام دهندگان خارجی مجبور است کلیه وعده های خود به مردم را زیر پا بگذارد و از این رو بطور مرتب از محبوبیت حزب حاکم کاسته می‌شود

Raw Violent Protests Over Greek Pension Reform
Around 50,000 Greeks marched on parliament in Central Athens on Thursday.

Pension reform protest turns violent in Athens.RAW: Teargas, petrol bombs during general strike in Athens
Tear gas and Molotov cocktails have been deployed during a demonstration in Syntagma Square, Athens, where a general strike is taking place. Around 50,000 Greeks marched on parliament in Central Athens on Thursday. Groups of youths then broke away from the crowd and began hurling stones and petrol bombs at police. Officers responded with rounds of teargas and stun grenades, witnesses told Reuters.

Petrol Bombs, Tear Gas As Greeks Protest Pension Reforms
Greece – About 50,000 workers, farmers, self-employed professionals, and pensioners met in central Athens on Thursday, amid the third nation-wide general strike since December.
 

هیچ نظری موجود نیست: