۱۸ فروردین، ۱۳۹۳

لینک مطالب و کامنتهای خواندنی نوروز 93

 برای خواندن مطالب در منبع روی تیترها کلیک کنیم.

 زندگی نامه لوییز میشل + «لوئیز میشلِ شورشی»نسخه کامل فیلم+ کتاب

 آن گره‌های سبیلی / فهیم نورشاهی

من نه آن بید ضعیفم که به هر باد بلرزم

 مینا زرین در مورد اعتراض لخت در پاریس جلوی موزه ی لوور توسط مریم نمازی و زنان خاورمیانه و... 

من (مینا زرین) مطرح کردم با تایید جا و مکان آن توافق نداشتم اما از این خلاقیت و ایده که بتونه در کنفرانسها و هیئت های ایرانی استفاده بشه...

  بگذار سرکردگان جهان در برابر انقلاب آنارشیستی بر خود بلرزند بردگان در این میان، چیزی جز حلقه های اسارتِ قدرت را از دست نمی دهند ولی جهانی پر از آزادی بدست می آورند بردگان جهان به پا خیزید. 

به گزارش ایسنا، ستار بهشتی کارگر وبلاگ‌نویسی بود که در آبان ۹۱ ماه در بازداشتگاه پلیس فتا کشته شد. پس از آن، پرونده‌ قتل ستار بهشتی در شعبه یک بازپرسی دادسرای امور جنایی پایتخت باز شد. این پرونده پس از کش‌وقوس‌های فراوان منجر به صدور کیفرخواست با اتهام قتل شبه‌عمد برای یکی از ماموران پلیس فتا شد، ولی با اعتراض وکیل‌مدافع اولیای دم ستار بهشتی پرونده به دادگاه عمومی ارجاع شد و این مرجع در نهایت نظر دادستانی مبنی بر شبه‌عمد بودن قتل ستار بهشتی را تایید کرد. پس از رد اعتراض پورفاضل به کیفرخواست در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه عمومی، این شعبه، ۱۹ فروردین ۹۳ را برای رسیدگی به اتهام قتل شبه عمد ستار بهشتی توسط یکی از ماموران پلیس فتا تعیین کرد. بعد از آن، گیتی پورفاضل با اعلام انصراف موکلانش از پیگیری پرونده با اتهام قتل شبه عمد، گفت: بازپرس معتقد بود که قاتل انگیزه قتل نداشته و ضرباتی که به ستار بهشتی وارد کرده کشنده نبوده است در حالی که ضربات وارد شده به او سبب خون‌ریزی ریه، کبد و زیر پروانه مغز او شده بود و در اثر همین خونریزی و نرسیدن اکسیژن لازم به این ارگان‌ها، وی فوت کرده است. وی گفت: اولیای دم ستار بهشتی معتقد به عمدی بودن قتل فرزندشان هستند و با توجه به اینکه قصد دریافت دیه ندارند در جلسه دادگاهی که ۱۹ فروردی برگزار می‌شود شرکت نخواهند کرد.

 آخرین مصاحبه منتظری در مورد اعدامهای 67 

گوگرد موجود در گازوییل ایران بیش از ۸۰۰ برابر استاندارد جهانی

سهمیه‌ بندی جنسیتی به پزشکی هم رسید وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران اعلام کرده که قصد دارد ورود دختران به رشته‌های پزشکی را محدود کند. این تصمیم به علت "ناممکن بودن" اعزام پزشکان زن به مناطق دوردست و کمبود پزشک در این مناطق اتخاذ شده است. 

عکس‌های تصویرگر خشونت که خود قربانی خشونت شد عکاس جنگی آلمانی یک روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ افعانستان در این کشور ترور شد. آنیا نیدرینگ‌هاوس، روایتگر تصویر خشونت از سارایوو تا بغداد و کابل، خود در نهایت قربانی خشونت شد. گزیده‌ای از تصاویر او اینجا:
آنیا نیدرینگ‌هاوس (راست) با همکار خود کتی گنون، روزنامه‌نگار کانادایی، در کاروانی که پلیس و ارتش افعانستان از آن مراقبت می‌کردند، روز چهارم فوریه (۱۳ فروردین) در خوست در شرق افغانستان در حرکت بود. یک مأمور پلیس به سمت خودروی حامل این دو رفت و به سوی آنان آتش گشود؛ نیدرینگ‌هاوس کشته و همکار او به شدت مجروح شد.


مناظره شماره 14، آنارشیسم چیست؟ با شرکت رامین ژوبین و سعید صالحی نیا

 از کامنت دونی بلاگ:
سعید صالحی نیا: در این سایت تو نه اثری از افشاگری زوایای حکومت اسلامی هست و نه نقدی جدی به نظام نابرابر جهان.سراسر مهمل گوئیست و تصویریست از ادمی مخبط! اینست انارکوفمینیزم و هدیه اش به مردم و زنان!

 رزا: ...اینکه زمانی که من کودک بودم شما، آقای صالحی نیا! از افراد حزب توده و در بسیج و حزب الله به شغل شریف مشغول بودید را من نمیگویم بلکه افراد حزب خودتان "کمونیست کارگری" افشا کردند و بعدش هم با تیپا بیرونتان انداختند.
حال دست پیش گرفته،  پس نیفتید...

جایگاه واقعی سیاستهای سعید صالحی نیا / محمود احمدی
بسیاری میدانند که سعید صالحی نیا از فعالین شناخته شده حزب توده ایران بوده است. ایشان خودشان بارها به این مساله رسما و علنا اذعان کرده است. تا اینجای مساله هیچ ایرادی وجود ندارد. افراد میتوانند عضو احزاب راست و ضد انقلابی باشند و بعد به نقد آنها بپردازند. اما تجربه صالحی نیا متفاوت است. مطلبی که ایشان به آن کمتر پرداخته است پروژه ای است که در حزب توده دنبال کرده است. باز هم بنا به گفته خودشان٬ ایشان از جانب حزب توده ماموریت داشته است که در سپاه نفوذ کند و سیاستهای حزب توده را در سپاه پیگری کند. ایشان بنا به ادعای خودشان مسئولیت آموزش یک واحد سپاه را عهده دار بوده است. اظهار این مطالب یک اتهام و یا افترا به ایشان نیست. خودشان بارها در جمع های سیاسی غیر حزبی نزدیک به خود مطرح کرده است که نقش نفوذی حزب توده در سپاه را عهده دار بوده است. بعلاوه حتی اعلام کرده است که بخشی از مسائل آموزشی ایشان چگونگی مقابله با "ضد انقلاب" از زاویه پیشبرد اهداف مشترک سپاه و حزب توده بوده است.
سعید صالحی نیا در این زمینه باید به سئوالات متعددی پاسخ دهد. مثلا در آموزش سپاه چه نقشی را عهده دار بوده است؟ چگونه با "ضد انقلاب" مقابله میکرده است؟ چه پروژه هایی را در قبال سازمانهای چپ و رایکال و انقلابی و کلا اپوزیسیون رژیم اسلامی به پیش میبرده است؟ نقش شخصی ایشان در این زمینه چه بوده است؟ آیا این پروژه منجر به اسارت و تعرض به فعالین انقلابی و کمونیست و آزادیخواه هم شده است؟ تاریخ حزب توده پر از صفحات ننگینی در این زمینه است. تاریخ شخص صالحی نیا چطور؟ ما جرم جمعی سیاسی نداریم. مسلما نمیتوان همکاریهای آشکار حزب توده با مسئولان امنیتی رژیم و لو دادن فعالین کمونیست و چپ و انقلابی را به پای تک تک افراد این سازمان ارتجاعی نوشت. اما این سئوال در مقابل سعید صالحی نیا قرار دارد ... 
 محمود احمدی: آنچه واضح است و خود ایشان (صالحی نیا) به آن اذعان کرده است این است که سعید صالحی نیا در سپاه از جانب حزب توده مامور بود. سیاستهای این حزب را در سپاه در پوشش یک فرد مسلمان و "مومن" و "حزب اللهی" به پیش میبرده است. ایشان در مدتی که در سپاه مشغول بوده است رسما دروغ میگفته است و رسما تلاش میکرده است که سیاستهای حزب توده را با زبان حزب الله و ارتجاع اسلامی به پیش ببرد. گویا تاریخ باز هم تکرار شده است. ایشان که چند سالی است به عضویت حزب در هم ریخته کمونیست کارگری در آمده است٬ پرچم نقد لنین و حکومت کارگری را در این حزب به اهتزاز در آورده است و این کار را هم هر روز با قسم خوردن به کمونیسم کارگری انجام میدهد. آیا تردیدی هست که ایشان عین همین کار را هم در سپاه پاسداران دنبال کرده است؟ سیاستهای حزب توده را با ظاهر حزب الله و قسم خوردن به "امام خمینی" به پیش برده است. این بار هم کوشیده است که سیاستهای ارتجاع ضد کمونیستی و ضد لنینی را با قسم خوردن به "کمونیسم کارگری" به پیش ببرد. این نقش و جایگاه سعید صالحی نیا را باید افشاء و طرد کرد . 

....سعید صالحی نیا همانطور که خود نیز می گوید در حزب توده فعالیت سیاسی کرده است و از قرار آنقدر نیز مورد اطمینان این حزب بوده است که به ایشان ماموریت داده می شود که به درون سپاه پاسداران اسلامی نفوذ کند و سیاستهای حزبش را در مخوفترین و عقیدتی ترین ارگان سیاسی - نظامی رژیم وحشی و آدمکش اسلامی تبلیغ ترویج کند. سعید صالحی نیا افتخار می کند در حزب توده بوده است و حزب توده را هم پرچمدار مارکسیسم و لنینیسم می داند. ......
جناب صالحی نیا من از شما می پرسم شما و حزب متبوعتان در جوانی٬ حزب توده٬ که از قرار به عضویت در آن هنوز افتخار می کنید و زمانی که در سپاه پیشبرد اهدافشان کار میکردید٬ چند نفر انقلابی و کمونیست و کارگر را شنیدید که توسط این نیروها کشته شدند؟ چه تعداد کمونیست و یا مجاهد را شنیدید که توسط سازمان حزب توده به رژیم معرفی شده اند؟ زمانیکه ترکمن صحرا و کردستان را به خاک و خون کشیدند و حزبتان در کنار رژیم ضد امپریالیستتان و "براداران سپاهی" قرار داشتید٬ چه احساسی داشتید؟ وقتی حزب شما با "براداران اکثریتی" شعار پاسداران باید به سلاح سنگین مسلح شوند را در نشریاتتان با تیتر بزرگ می نوشتید٬ شما چه احساسی داشتید؟ وقتی افرادی نفوذی حزب توده در تشکیلاتهای نیروهایی رادیکال و انقلابی همچون سازمان پیکار و دیگر سازمانهایی که با رژیم جمهوری اسلامی مبارزه می کردند به "براداران پاسدار اطلاع" می دادند و آنها را اعدام می کردند٬ شما چه احساسی داشتید؟ وقتی کارگران گرسنه برای دستمزدهایشان اعتصاب می کردند و شماها افتخار کنندگان به حزب توده آنها را ستون پنجم خطاب می کردید و توسط براداران پاسدارتان در آن زمان سرکوب می شدند٬ چه احساسی داشتید؟ وقتی حزب شما از جنگ ارتجاعی ایران و عراق دفاع میکرد و حزب آن زمان شما به همراه رژیم مردم را برای کشته شدن در میدانهای مین به شرکت در جنگ دعوت میکرد٬ چه احساسی داشتید؟ در این جنگ ارتجاعی بیش از یک ملیون انسان بیگناه از هر دو طرف کشته شدند و هر صدای آزادیخواهی و برابری طلبی را به بهانه اینکه "میهن در خطر است" در گلو خفه کردند و کشتند٬ شما در آن زمان در حزب توده چه احساسی داشتید؟ جناب صالحی نیا سابقه سیاسی شما نشان میدهد که در سفسطه بازی استادید.....

رزا: جناب صالحی نیا به نظرم شما انسان بسیار مخدوشی میباشید.
روزی نه چندان دور پرونده ی شما هم بمانند امیر فتانت رو میشود.
تا آنزمان میتوانید به شانتاژهای خود ادامه دهید.
مردم ایران نیز بسیار باهوشتر از پروژه های شما میباشند.
بفرمایید افشا کنید، تحریف کنید...
جنبش، شماها را مانند سنگی پوک زیر چرخهایش آرد میکند... 

۳ نظر:

Rouzbeh گفت...

honarmande gerami,khanome shahrokhi
shoma ba goftane haghayegh va efshagarihayetan,komake bozorgi be mardome iran baraye rasidane be azadi va edalate ejtemai va raha shodan az estebdade mazhabi mikonid.inkar niyaz be shahamat va sedaghat va eshgh darad va man fekr mikonam,shoma hameye inhara dar khodetan dashte bashid.omidvaram,hamchenan portalash bashid.barayetan shadi va movafaghiyate bishtar arezoo daram. ba ehteram. Rouzbeh. Alman

Rouzbeh گفت...

honarmande gerami,khanome shahrokhi
shoma ba goftane haghayegh va efshagarihayetan,komake bozorgi be mardome iran baraye rasidane be azadi va edalate ejtemai va raha shodan az estebdade mazhabi mikonid.inkar niyaz be shahamat va sedaghat va eshgh darad va man fekr mikonam,shoma hameye inhara dar khodetan dashte bashid.omidvaram,hamchenan portalash bashid.barayetan shadi va movafaghiyate bishtar arezoo daram. ba ehteram. Rouzbeh. Alman

Rosa گفت...

سلام روزبه عزیز از آلمان
مهستی شاهرخی همواره در معرفی انسانهای مترقی و انقلابی پر تلاش هست و بوده.
من هم از ترجمه ی زندگینامه ی لوئیزه میشل ازش بسیار ممنونم.
امیدوارم فیلم به زبانهای دیگری هم ترجمه شود.
من پیامتان را توسط ایمیل به مهستی عزیزمان میرسانم و از توجه شما ممنونم.
رزا