۱۴ مرداد، ۱۳۹۰

تظاهرات گسترده مردم اسراییل/ ویدئو Revolution in Israel?

اسرائیل و مشکل عدالت اجتماعی روز شنبه حدود صدهزار نفر در بسیاری از شهرهای اسرائیل به ویژه در شهر تل آویو تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان به اوضاع بد اقتصادی و هزینه های بالای زندگی معترض هستند.

تظاهرکنندگان با برپایی این راهپیمایی سراسری خواستار اصلاحات اقتصادی در اسراییل شدند و در شعارهای خود مشکلات اقتصادی ناشی از دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل را به چالش کشیدند. کابینه اسرائیل در جلسه روز یکشنبه بررسی نارضایتیهای عمومی در این کشور را در دستور کار خود قرار داد.
مصطفی صابر در نگاه روز: تظاهرات بزرگ در اسرائیل/ ویدئو

نتانیاهو در واکنش به تظاهرات، افزایش قیمت بنزین را به تعویق انداخت  تظاهرات دهها هزار نفری مردم در بیت المقدس، تل آویو و حیفا در اعتراض به افزایش هزینه های زندگی در این کشور کماکان ادامه دارد. طی روزهای اخیر، گروه هایی از مردم در اعتراض به افزایش شدید قیمت مسکن در چند شهر، خیابان‌ها را مسدود کردند و با پلیس درگیر شدند. نخست وزیر اسرائیل همچنین دستور تشکیل کمیته ای را داده تا خواسته های معترضان را بررسی کند. او در عین حال نسبت به راه حل های موقتی برای حل این مسایل هشدار داده است. برخی تحلیلگران این تظاهرات را با ناآرامی های جهان عرب مقایسه کرده اند. بسیاری از تظاهرکنندگان در اسرائیل از طبقه متوسط هستند
ویدئو
Tel Aviv Protest 23 Jul 2011
After a peaceful rally protesting a plethora of social injustices in Israel protesters blocked a road and were forcibly removed by police.
The people demand social justice!
 ویدئو
Revolution in Israel? Police arbitrarily arrested people, 30 000 demonstrators in Tel Aviv
برای خواندن ادامه مطلب اینجا را کلیک کنیم


در شهرهای اسرائیل تظاهرکنندگان چادرهایی برپا کرده‌اند تا مخالفت خود را با شرایط اجتماعی ناگوار موجود در این کشور، چون کرایه‌‌خانه‌های بالا و حقوق ماهانه نازل، اعلام کنند

Hohe Mieten treiben immer mehr Israelis in Zelte  عکس

نارضایتی در میان قشرهای متوسط اسرائیل به تدریج افزایش می‌یابد. روز سه‌شنبه (۲۶ ژوئیه / ۴ مرداد) تظاهرکنندگان ناراضی در مقابل دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، فریاد می‌زدند: «ما خواستار عدالت اجتماعی هستیم.»
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، چند ساعت قبل از تظاهرات اعلام کرده بود که «کمبود مسکن در اسرائیل امری واقعی است و به خاطر تبلیغات یا اهداف خاص دیگری مطرح نمی‌شود». او در ادامه گفت که «در اسرائیل شهروندان جوان - حتا آنهایی هم که شغل خوبی دارند - نمی‌توانند مسکن مناسبی بیابند».
مشکل "شرایط اجتماعی وحشتناک"
سخنان نتانیاهو در حالی است که دافنه لیف، برنامه‌ریز تظاهرات روز سه‌شنبه گذشته، معتقد است: «البته مردم اسرائیل به خاطر کمبود مسکن به خیابان‌ها آمده بودند، اما تنها مشکل مسکن در اسرائیل مطرح نیست. نخست‌وزیر و دولت اسرائیل باید راهکاری برای بهبود شرایط وحشتناک اجتماعی برای اکثریت مردم کشور بیابند.»
چندین سال است که حقوق‌ها در اسرائیل یا افزایش نیافته‌اند یا افزایشی نازل داشته‌اند. و این در حالی است که هزینه‌های زندگی در این کشور به شدت بالا رفته است.
دولت اسرائیل برای جلب حمایت یهودیان افراطی که خانواده‌های پرجمعیتی دارند، همواره حق اولاد را افزایش می‌دهد. دولت اسرائیل همچنین حمایت از شهرک‌نشینان را که بیشترشان از راست‌گرایان افراطی هستند، در اولویت سیاسی قرار داده است. بی‌سبب نیست که در این شرایط ایال ناداف، مفسر سیاسی رسانه‌ی "کانال ۱۰" اسرائیل، گفته است به قشرهای متوسط اسرائیل در شهرهای این کشور سال‌هاست بی‌توجهی می‌شود.
او در ادامه می‌گوید: «مردم به شرایطی که طی سال‌ها - و نه فقط در دوران زمامداری نتانیاهو – علیه قشرهای متوسط حاکم است، اعتراض دارند.» ناداف در ادامه می‌گوید که ۵۶ درصد خانه‌هایی که از طرف دولت اسرائیل در سال ۲۰۱۰ ساخته شدند، در اختیار یهودیان افراطی قرار گرفته‌اند. مفسر سیاسی رسانه‌‌های اسرائیل معتقد است این اقدام به دلیل آن است که قشرهای متوسط اسرائیل حزبی برای خود ندارند تا از خواست‌های‌شان حمایت کند.»

ادامه تظاهرات علیه شرایط اجتماعی ناگوار
در شهرهای اسرائیل تظاهرکنندگان چادرهایی برپا کرده‌اند تا مخالفت خود را با شرایط اجتماعی ناگوار موجود در این کشور، چون کرایه‌‌خانه‌های بالا و حقوق ماهانه نازل، اعلام کنند.
دولت اسرائیل اما به خاطر ترکیب ائتلاف راست و یهودیان افراطی در آن قادر به حل مشکلات اجتماعی در این کشور نیست. به نظر داوید ناخمیاس، کارشناس امور سیاست داخلی اسرائیل، قدرت اقتصادی بالایی دارد، اما سود رشد اقتصادی این کشور به قشرهای متوسط جامعه نمی‌رسد.
همچنین سرمایه‌گذاری در امر آموزش در اسرائیل اندک است. بی‌جهت نیست که نتیجه تحقیقاتی چون Pisa“ “ در امر سطح آموزش در کشورهای مختلف جهان نشان‌دهنده پس‌رفت تدریجی آموزشی در اسرائیل در مقایسه با دیگر کشورهای جهان است.

تاکید بر سیاست خارجی در اسرائیل
اسرائیل همچنان با حربه سیاست خارجی، مشکلات داخلی را بی‌اهمیت جلوه می‌دهد. روزنامه "معاریو"، چاپ اسرائیل، در این مورد نوشته است که بنیامین نتانیاهو در انتظار ماه سپتامبر است. فلسطینیان در نظر دارند در این ماه در سازمان ملل متحد تقاضای تاسیس کشور مستقل فلسطین را بکنند. و نتانیاهو امیدوار است که این موضوع بتواند سرپوشی بر مشکلات داخلی در اسرائیل بگذارد.

هیچ نظری موجود نیست: