۰۵ فروردین، ۱۳۹۲

دختر تونسی عضو جنبش "سینه برهنه" را به آسایشگاه روانی سپردند

 رادیو آلمانوالدین یک دختر ۱۹ ساله تونسی که با پیوستن به جنبش زنان "سینه برهنه" اوکراینی تصویری نیمه عریان از خود را در فیس‌بوک منتشر کرده بود، او را در یک آسایشگاه روانی بستری کردند. بلاگرها به حمایت از این دختر برخاسته‌اند.
جنبش فمینیستی "فیمن" مشهور به "زنان سینه برهنه" در سال ۲۰۰۸ در اوکراین شکل گرفت. از ابتدای ماه مارس امسال گروهی از فعالان حقوق زنان در تونس با راه اندازی صفحه‌ای در فیس‌بوک به این حرکت اعتراضی پیوسته و دست به انتشار تصاویر نیمه برهنه خود زده‌اند.
آمنه ‌۱۹ ساله یکی از همین زنانی بود که تصویری از خود را در روز ۲۰ مارس در این صفحه منتشر کرد. در این تصویر بر روی بدن او شعار "بدن من، ملک من" نقش بسته بود.
او یکی از فعالان حقوق زنان در تونس و از جمله دست‌اندرکاران این صفحه فیس‌بوکی است. در این میان شماری از زنان تونسی به این حرکت پیوسته و تصاویری نیمه برهنه از خود را منتشر کرده‌اند. آنها بر روی تن خود نوشته‌اند: «بدن‌ من به خودم تعلق دارد و سرچشمه ناموس هیچ‌کس نیست!"
بر اساس گزارش‌های منتشره در روزهای اخیر، آمنه ناپدید شده است. گفته شده والدین آمنه پس از اطلاع از انتشار عکس نیمه برهنه دخترشان در فیس‌بوک او را در یک آسایشگاه روانی بستری کرده‌اند.

در خواست مجازات بر اساس "قوانین شریعت"
آمنه چهار روز پیش از انتشار این عکس در یک گفتگوی تلویزیونی حاضر شده و از دلایلش برای حمایت از جنبش اعتراضی "فیمن" و تلاشش برای راه‌اندازی این جنبش در تونس سخن گفته بود. البته در این برنامه صورت آمنه دیده نمی‌شد و تنها صدای او قابل شنیدن بود.
پس از پخش این برنامه یکی از روحانیون سلفی تونس به شدت به سخنان آمنه اعتراض کرده و خواستار "مجازات وی بر اساس قوانین شریعت با ۸۰ تا ۱۰۰ ضربه شلاق" شد. این روحانی به روزنامه "کاپیتالیس" چاپ تونس گفت: «با این همه به دلیل جدی بودن ارتکاب جرم‌ سزای این دختر مجازات مرگ با سنگسار است
به گفته این اسلام‌گرای سلفی اقدام آمنه می‌تواند بر سر مردم تونس "بلا" نازل کند و از همین رو اضافه کرده بود که بایستی این دختر را از دیگران جدا ساخت تا "شفا" یابد.
اینا شوچنکو، پایه‌گذار جنبش "فیمن" نیز به مجله آمریکایی "آتلانتیک" گفته است که از حدود یک هفته پیش تماس آمنه با او قطع شده تا اینکه اخیرا ویدئویی را دیده است که در آن خاله آمنه توضیح می‌دهد که این دختر ۱۹ ساله هم اینک نزد خانواده‌اش به سر می‌برد. در این ویدئو همچنین گفته می‌شود که آمنه تصمیم گرفته خودکشی کند برای همین تصاویر برهنه را روی فیس‌بوک منتشر کرده است.
اینا شوچنکو به "آتلانتیک" گفته است: «این واکنشی است که معمولا به خواست یک زن برای کسب آزادی نشان داده می‌شود. اینکه به راحتی گفته می‌شود، او دیوانه شده است
در این میان یک وبلاگ‌نویس به حمایت از آمنه برخاسته و با انتشار فراخوانی از هواداران جنبش "فیمن" خواسته تا در روز ۴ آوریل به عنوان "روز بین‌المللی دفاع از آمنه" توجه و کمک همگانی برای آزادی وی را جلب کنند. ریچارد داوکینز‌، دانشمند و زیست‌شناس سرشناس بریتانیایی از حامیان این فرخوان بوده است.
گروهی از اسلام‌گرایان افراطی به تازگی صفحه فیس‌بوک هواداران جنبش"فیمن" در تونس را هک کرده و تصاویری با مضمون دینی را جایگزین تصاویر نیمه برهنه زنان کرده‌اند. به گفته هکرها هدف از انجام این حمله زدودن این "نجاست" از تونس است.
Aliaa La Révolutionnaire Nue - Reportage Entier
به زبان عربی و فرانسه 50 دقیقه

۱ نظر:

ناشناس گفت...

rosa jan bayet ye kar esasi kerd ke in jemaet egeb mande ve jirexar dolet haye morteje ve hami sermayedaran ra rosva kerd rosa jan hetmen midani dar amrica ye kommonist ya ye anashist engelabi ba gevanin an ha meriz mehsob be hesab miayeand ve bayet moaleje besheveand benaberin erbab haye kochek ez erbab haye bozork yad migireand.rosa jan vegean xeste nebashi mesoud