۱۰ آذر، ۱۳۹۱

همنوایی زنان نشست "چپ و کمونیست" با مردانشان! + فیلم افسون دیکتاتور

 این پست تقدیم میشه به همه آنهایی که در دو جلسه چت و گفتگوی نشست نیروهای "چپ و کمونیست" در هفته پیش در پالتاک ایرانیان شرکت داشتند. مغلوب فاشیستهای چپی شدند و یا اعتراض کردند. از تبانی "زنان چپ و کمونیست" تعجب کردند و یا خرسند شدند. همچنین آنهایی که آگاهانه و یا غریزی به سرکوب آزادی بیان اعتراض کردند یا نکردند.
این پست بدنبال ریشه یابی تبانی بخش بزرگی از جمعیت حاضر مجازی که حدود 200 نفردر دو نوبت بود، است.
این پست همچنین سعی در فهمیدن و ریشه یابی رفتار اکثریت خاموش دارد. اکثریتی که قاتلین، خلافکاران و جنایتکارانی را به نام "چپ و کمونیست" میپذیرد و بنام ستمگری ستمگران توجیه میکند.
قتل ناموسی و سکوت رفقا!
 در مورد پرونده ی کماکان گشوده ی قتل روی اینجا کلیک کنیم.
 ........
رفیقی توضیح فارسی افسون دیکتاتوری را برایم فرستاد که در دو لینک زیر میتوانید بخوانید. فیلم موج را نیزدر ورژن قدیم و جدید به زبانهای مختلف میتوانید ببینید.
مغلوب فاشیسم نشویم. او گاهی به روی نژاد میکوبد. گاهی بنام پرولتاریا و طبقه کارگر می کشد، گاهی به نام اتحاد نیروهای "چپ و کمونیست" حذف میکند، گاهی به نام حقوق زنان رای میخرد، گاهی با مدرک و تحصیلات مرعوب میکند، گاهی به نام خدا کور میکند، گاهی به نام قانون اعدام... اما فاشیسم تنها رنگ پرچمش را عوض کرده. اگر حتی با یک چهره اش آشنا شویم مغلوبش نمیشویم. و مغلوبش نشدن مهم است. شیشه عمرش کماکان به دست خود ما میباشد، اگرنه ، جهان استالین و هیتلر کم ندارد.
مغلوبشان نشویم.
برای خاطر آزادی و عشق.

این آزمایش را «ران جونز» که یک نویسنده و آموزگار اهل پالو آلتو است، انجام داده است، در واقع عمده شهرت این شخص به خاطر همین آزمایش است که در سال ۱۹۶۷ به انجام رسید.
در آوریل سال ۱۹۶۷، در هنگام تدریس، یکی از دانش‌آموزان دختر سؤالی از جونز پرسید، او پرسید که چگونه است که همه اقشار جامعه آلمان در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم، ادعا می‌کنند که در زمان هیتلر چیزی در مورد جنایات نازی‌های نمی‌دانستند، از معلم‌ها و روشنفکرها و پزشکان گرفته تا مهندسان و آدم‌های عادی در آلمان همگی می‌گویند که تنها، کاری را که به آنها محول شده بود، انجام می‌دادند و در اعمال جنایت‌کارانه سهیم نبوده‌اند. بالاخره آن ماشین عظیم جنگی به خودی خود و بدون نیروی مردم، نمی‌توانست وجود داشته باشد.
....
در روانشناسی در توضیح رفتار اعضای گروه‌های جنایتکار و مکانیسم همراهی توده‌ها مردم با روندهای نادرست، اصطلاحی وجود دارد به نام peer pressure با فشار هم‌گروه‌ها. این امر را می‌توان به صورت مختصر و مفید در ضرب‌المثل «خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو» خلاصه کرد!
برای خواندن ادامه در منبع به روی تیتر مطلب کلیک کنیم.

اجتماع مردم آلمان، یادآور اجتماعات قبلی بود، همان اجتماعات باشکوهی که مشابهش را «لنی ریفنشتال» در فیلم «پیروزی اراده» ثبت کرده بود.
عکسی از این گردهمایی ثبت شد، در این عکس، صدها نفر از مردم را می‌بینیم که با دستان کشیده، سلام نازی می‌دهند، اما در عکس اگر خوب دقت کنید، مردی را می‌بینید که با بقیه تفاوت دارد، او تنها کسی است که سلام نازی نمی‌گوید.
برای خواندن ادامه در منبع به روی تیتر مطلب کلیک کنیم.

فیلم موج  به زبان انگلیسی، ورژن قدیمی
The Wave - 1981 A True Story.wmv

فیلم موج ورژن جدید فقط تیزر فیلم
THE WAVE - US Trailer2008 (English) ** HD ** NEW
http://youtu.be/N9vdfb2f-B0
مصاحبه با معلم به زبان آلمانی

DIE WELLE| Die Kerner Sendung mit Live Experiment deutsch
http://youtu.be/atuYzMhlpqA
مصاحبه با معلم به زبان انگلیسی با زیرنویس آلمانی
DIE WELLE| Interview: Ron Jones (Original Lehrer) eng / ger sub


مصاحبه با کارگردان به زبان آلمانی
DIE WELLE| Interview: Dennis Gansel (Regie und Drehbuch) deutsch

DIE WELLE| Interview: Jennifer Ulrich (Karo) deutsch
http://youtu.be/V6-M1kn9Y_o
فیلم موج به زبان آلمانی
2008 در 5 قسمت با زیرنویس عربی
Die Welle (Wave) film Part1
Die Welle (Wave) film Part2
Die Welle (Wave) film Part3
Die Welle (Wave) film Part4
Die Welle (Wave) film Part5

توضیح فیلم در ویکی به فرانسه
La Vague
فیلم موج ورژن جدید به زبان فرانسه در 10 قسمت

فیلم موج ورژن جدید فقط تیزر و قسمتهایی از فیلم به فرانسه
bande-annonce die welle la vague
LA VAGUE - DIE WELLE extrait
LA VAGUE - DIE WELLE extrait

فیلم موج کامل به زبان اسپانیولی
La Ola - Die Welle (Pelicula Completa Español).avi

LA OLA (Die Welle) | Trailer HD subtitulado
2008 فیلم موج ورژن جدید فقط تیزر فیلم اسپانیولی

ایتالیایی ورژن قدیمی
A Onda - completo - (The Wave 1981) Um filme, várias reflexões

مطالب مرتبط:
Lesson Plan
The documentary was a real eye-opener, I had never been able to quite understand how Hitler had captured so many people and why everyone just went along with it like sheep. But I understand now, and now that I know I can see it in this larger picture.
Interview: The Lesson Plan
Tom Tangney talks to the directors and producer behind the new documentary, "The Lesson Plan."

۲ نظر:

ناشناس گفت...

selam xeste nebashi rosa jan kem nisteand insanhayi ke dar zendegi ve bestela mobareze nan ra be nerx roz mixoreand, hestand kesani hemantur ke to eshare kerdi skot mikonend ke ma esme an ha ra boz exvesh mikozarim, in bed bext ha nemidoneand ke zendegi in nist be zendegi eshgh nemiverzend, hemishe gosht teme tobeand, der tarix hezaran mertebe sabet shede ve xahed shod dar anha ehteraz meni ve mehfomi nedared.hemantuor ke der filma ha ve tarix fashizm didim eksere zemine roshde fashizm az in efrad hesteand. rosa jan vagean xeste nebashi. mesoud

Rosa گفت...

سلام مسعود جان
کلمه بز اخوش را شنیده بودم اما در مغزم هیچگونه معنی نداشت.
خوشبختانه در آلمان در مورد پروسه سرکوب آزادی و روانشناسی همدستی توده مردم با دیکتاتوری و فاشیسم تحقیقات زیادی شده. البته فاشیسم با دیکتاتوری فرق دارد در دفنیسیون.
بچه هایی که در جنوب آلمان بعد از خودکشی جوان پناهجو در هایم، بطرف برلین راه افتادند، در شهر کلن حسابشان را از احزاب جدا کردند.
نوشته محکوم کردن فاشیست خواندن مینا احدی در بلاگ از این منظر است.
خوشبختانه جنبش علیه دیپورت و برای جهان بدون مرز فعال است و ما مطمعنا به محض مشخص شدن راه آنها را اگر شده از هواپیمای دیپورت هم بیرون میکشیم.
خودتان میدانید که این جنبش فرقه نیست و خوشبختانه شبکه گسترده ای در کشورهای میزبان دارد.
من خودم اگرچه متوجه فوق دشمنی سیستم با طرفداران طیف آناری هستم، اما دلم روشن است.
بقول دوستان با عشق و همبستگی و یا
همبستگی و عشق میتوان خیلی از موانع را برداشت.
پایدار باشید